رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

یک هزار و ۶۵۴ شهید خوزستانی زن هستند

15 اسفند ماه 1402

فرمانده سپاه استان خوزستان با اشاره به برگزاری دومین اجلاسیه ۲۴ هزار شهید خوزستان در۱۷ اسفند گفت: از ۲۴ هزار شهید خوزستان، یک هزار و ۶۵۴ شهید، زن هستند که ۳۵ نفر از آنها تفنگ در دست گرفتند و با دشمن جنگیدند.

به گزارش ایفانیوز از اهواز، سردار حسن شاهوار پور؛ فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان در جمع خبرنگاران، با اشاره به نزدیک بودن برگزاری دومین کنگره ملی 24 هزار شهید خوزستان، گفت: سپاه با بضاعت و توانمندی‌های خود اقداماتی را برای معرفی شخصیت شهدا انجام داده است؛ در گزارش عملکردی که برای رهبر انقلاب درخصوص برگزاری دومین یادواره ملی شهدا ارسال شد، از ساخت 4 فیلم با محور شهدا خبر دادیم که رهبر انقلاب فرمودند 400فیلم بسازید و این نشان دهنده اهمیت کار برای شهدا از دیدگاه رهبر معظم انقلاب است.

 

وی با اشاره به برگزاری جزئیات کنگره ملی شهدای خوزستان افزود: برای اجرای کنگره 25کمیته تشکیل شده تا برنامه‌هایی برای ارائه به جامعه و نسل جوان و نوجوان داشته باشیم.

 

فرمانده سپاه حضرت ولی عصر (عج) ادامه داد: برای تالیف و انتشار  200کتاب نیز برنامه‌ریزی شده که در برخی از این کتاب‌ها خاطرات مادران شهدا جمع‌آوری شده و برخی نیز تاریخ شفاهی یگان‌هاست که گنجینه پراهمیتی است‌. همچنین تابلوهایی ماندگار نیز در قالب مستند از ورود امام رضا به ایران و نقش مردم خوزستان تا اعتصاب کارگران نفت که کمر رژیم پهلوی را شکستند یا سینما رکس آبادان ارائه می‌شود. نمایش زنده «آستان عشق» در جاده ساحلی در سالن منتظران ظهور، جنب پارک شهروند نیز به مدت 8 شب در حال برگزاری است که با توجه به استقبال کم نظیر مردم، تمدید خواهد شد.

 

سردار شاهوارپور زمان برگزاری دومین کنگره ملی شهدا را 17اسفند پس از نماز مغرب و عشاء عنوان کرد و گفت: به‌ عنوان استقبال از اجلاسیه، برنامه‌هایی برای دانش‌آموزان، دانشجویان و اقشار مختلف مردم در تاریخ 15 و 16 اسفند تدارک دیده شده است. از دیگر اقدامات صورت گرفته در جهت برگزاری کنگره ملی 24 هزار شهید خوزستان کارهای پویانمایی متعدد، معرفی کانال در فضای مجازی، دیدار از 70 هزار خانواده شهید، نامگذاری کوچه‌ها و خیابان‌ها و میادین و پروژه‌ها به نام شهدا، اعزام 120 هزار دانش آموز به راهیان نور، اجرای دیوار‌نگاه‌های شهدایی در سطح شهر، نامگذاری کلاس‌های درس با نام شهدا از سوی آموزش و پرورش، رسیدگی به محرومیت مردم، کاشت نهال و درخت مثمر و نامگذاری یک بوستان به نام شهدا بوده است.

 

وی افزود: همچنین مقرر شده تا 5 میلیون نهال در سطح خوزستان کاشته شود که این برنامه در شهرستان‌ها آغاز شده است.

 

فرمانده سپاه خوزستان تزئین سطح شهر برای برگزاری کنگره ملی شهدا را مهم ارزیابی کرد و گفت: 7 میلیون سند مربوط به دفاع مقدس جمع‌آوری شده که قریب به 500هزار مورد آن بازسازی شده است. همچنین بیش از 6هزار یادواره شهرستانی، محله‌ای، قشری و خانواده‌ای برگزار شده است.

 

سردار شاهوارپور با بیان اینکه یکی از محورهای جدی کنگره، معرفی افرادی است که نقش مهمی در کشور داشتند، یادآور شد: بخشی از این شخصیت‌ها زنان هستند؛ از 24 هزار شهید خوزستان یک هزار و 654 شهید، زن هستند که 35 نفر از آنها تفنگ در دست گرفتند و با دشمن جنگیدند، در حالی که شاید این اتفاق برای زن امروزی عجیب باشد. گروهی هم نوجوانان هستند که  مانند مردان بزرگ نقش آفرینی کردند از جمله بهنام محمدی که با شهید جهان آرا کار اطلاعاتی انجام می‌داد.

 

 

انتهای پیام/