رفتن به محتوای اصلی
شنیده ها
آرشیو
آخرین اخبار

تجلیل از پژوهشگران برتر شمال خوزستان

26 آذر 1401

تجلیل از پژوهشگران برتر شمال خوزستان

پژوهشگران برتر شهرهای دزفول، شوش و اندیمشک روز شنبه طی آیینی در سالن اجتماعات دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول تجلیل شدند.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول روز شنبه در آیین تجلیل از پژوهشگران برتر شمال خوزستان در سالن اجتماعات دانشگاه جندی شاپور گفت: نمایشگاه پژوهشی شهرهای دزفول، شوش و اندیمشک در شمال خوزستان در جندی شاپور برپاشده است.

محمد ذاکر مشفق افزود: ۳۱ پژوهشگر برگزیده در این همایش تجلیل شدند که شامل ۹ عضو هیات علمی، هفت دانشجو، هفت پژوهشگر از دستگاه‌های اجرایی و سه معلم و ۶ دانشجو هستند.

وی با بیان اینکه برای برنامه ریزی آینده نیاز است پیشینه و ظرفیت‌های خود را بشناسیم، ادامه داد: شمال خوزستان در دوران باستان نیز پیشینه فناوری داشته و وجود قمش‌هایی از بالادست دزفول و رساندن آب به شهر جندی شاپور نشان از یک زنجیره و اکوسیستم فناوری در آن زمان است.

ذاکر مشفق افزود: وجود پل ساسانی، سازه‌های آبی رودخانه‌های دز و کارون، تمدن شوش، تصفیه خانه چغازنییل، شهر دانشگاهی جندی شاپور که بیمارستان جندی شاپور را نیز در خود داشته ثابت می‌کند این اکوسیستم فناوری وجود داشته و هنوز هم آثار برجامانده‌ای از آن تمدن عظیم را می‌بینیم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول بیان کرد: وجود میراث انسانی فرهیخته‌ای چون شیخ مرتضی انصاری و آیت اله سیدمجدالدین قاضی نیز تاثیرات آن تمدنی است که از گذشته به ارث رسیده است.

وی به وجود ظرفیت‌های فراوان پژوهشی باستانی در دزفول اشاره کرد و افزود: بازار قدیم یک پردیس فناوری در زمان خودش بوده و راسته آهنگران و مسگران نشان از وجود افرادی هستند که در زمان خود تکنولوژی داشتند و اقدامات بزرگی انجام دادند.

ذاکر مشفق گفت: وجود شرکت‌هایی همچون کشت و صنعت و شبکه‌های آبیاری نشان می‌دهد این طرفیت در منطقه بوده و هست که باید با تکیه به آنها برای آینده برنامه ریزی کنیم.

وی پیشنهاد داد کارگروه پژوهش و فناوری شمال خوزستان با همکاری سه فرمانداری دزفول، شوش و اندیمشک با محوریت فرمانداری ویژه دزفول با هدف نیازسنجی پژوهشی و فناوری، به اشتراک گذاری امور پژوهشی و همکاری سالانه تشکیل شود.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق است به ایفانیوز