رفتن به محتوای اصلی
شنیده ها
آرشیو
آخرین اخبار

تسلیم یادداشت اعتراضی ایران به سفارت عراق درپی حوادث کربلا

20 اردیبهشت 1400

تسلیم یادداشت اعتراضی ایران به سفارت عراق درپی حوادث کربلا

سخنگوی وزارت امور خارجه تعرض به اماکن دیپلماتیک ایران در عراق را به شدت محکوم کرد و گفت: شب گذشته در پی تعرض به سرکنسولگری ایران در کربلا یادداشت اعتراضی به سفارت عراق در تهران تسلیم شد.

  به گزارش ایفا،«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

 


خطیب‌زاده به گفت‌وگوی خاجی با همتای سوئدی در امور یمن و گفت‌وگوی تلفنی وزیر خارجه سوریه با ظریف اشاره کرد و گفت:‌ دعوتی از وزیر خارجه ایران برای سفر به دمشق انجام شد که ظریف پذیرفته است.

اقدام شب گذشته در آتش زدن دیوار سرکنسولگری ایران در کربلا
وی در پاسخ به سؤالی درباره اقدام شب گذشته در آتش زدن دیوار سرکنسولگری ایران در کربلا خاطرنشان کرد: متاسفانه دیشب عده‌ای تعرضی به سرکنسولگری ایران در کربلا داشتند که از همان ابتدا با مراجع ذیربط در عراق توسط سرکنسولگری و سفارت ایران در بغداد ارتباط گرفته شد و نیروهای امنیتی با آنها برخورد کردند

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران تعرض به اماکن دیپلماتیک خود در عراق را به شدت محکوم می‌کند و امیدوار است عراق به وظایف خود عمل کند. دیشب یادداشت اعتراضی را به سفارت عراق در ایران تسلیم کردیم و انتظار ما از دولت عراق این است که به وظایفش به احسن وجه عمل کند.

گزارش یاهونیوز درباره نحوه ترور شهید سلیمانی
خطیب‌زاده همچنین درباره گزارش یاهونیوز درباره نحوه ترور شهید سلیمانی و دست داشتن رژیم صهیونیستی و کردستان عراق نیز اظهار داشت: مسیر پیگیری‌های پرونده شهید سلیمانی در قوه قضاییه و مجامع بین‌المللی و مسیرهایی که می‌شود پیگیری کرد و در گفت‌وگوهای سیاسی و امنیتی و حقوقی با عراق پیگیری‌ می‌شود بسیاری از این گزارش‌ها بر ما پوشیده نیست موضع ما همان است آنهایی که مستقیم یا غیرمستقیم در هر کشوری که در این ترور ناجوانمردانه و بزدلانه مشارکت داشته باشند قطعا مسئولیت جزایی و قضایی دارند.

اظهارات عراقچی درباره احتمال تمدید توافق با آژانس
خطیب‌زاده درباره اظهارات عراقچی درباره احتمال تمدید توافق با آژانس گفت: ما چون عجله‌ای برای گفت‌وگوهای وین نداریم نمی‌خواهیم هیچ تاریخی مانع از این شود که به صورت دقیق دستورالعمل‌های تهران برای تیم مذاکراتی عملیاتی شود.

اقدام تروریستی اخیر در کابل
وی درباره اقدام تروریستی اخیر در کابل نیز گفت: اتفاقات افغانستان را از نزدیک پیگیری می‌کنیم و نگران برخی تحولات هستیم. ضمن تسلیت به خانواده قربانیان این حمله وحشیانه به این مدرسه و همدردی با دولت و مردم افغانستان فکر می‌کنیم زمان آن رسیده که از فضای برادری استفاده شود و در مقابل این تفکر افراطی و گرو‌های داعشی و تکفیری همه متحد شوند و یکپارچه عمل کنند. برای افغانستان آینده باثبات آرزومندیم که از مسیر گفت‌وگوهای اصیل بین گروه‌های افغانستانی و دولت افغانستان اتفاق می‌افتد.

بازگشت آمریکا به برجام کاملا به خود آمریکا برمی‌گردد
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: دولت بایدن باید تصمیم بگیرد که همچنان می‌خواهد دل در گرو میراث شکست خورده فشار حداکثری داشته باشد یا به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام برگردد. 

وی گفت:‌ بازگشت آمریکا به برجام کاملا به خود آمریکا برمی‌گردد صد در صد آن براساس اراده و اقدام آمریکا خواهد بود. منتظریم این اقدام را ببینیم و راستی آزمایی کنیم.

مذاکرات ایران و عربستان؛ هدف گفت‌وگوها هم دوجانبه و هم منطقه‌ای بوده است
سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات یک مقامات سعودی و تایید مذاکرات ایران و عربستان نیز بیان کرد:‌ هدف گفت‌وگوها هم دوجانبه و هم منطقه‌ای بوده است. همواره از این گفت‌وگوها در هر شکل و سطحی استقبال کردیم اجازه دهید منتظر بمانیم و نتیجه گفت‌وگوها را ببینیم و براساس نتایج قضاوت کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی در این باره بیان کرد:‌ قطعا تنش زدایی به نفع دو کشور منطقه و منطقه است. امیدواریم با تغییر فضایی که می‌بینیم به مفاهمه معناداری برای روابط دوجانبه و تحولات منطقه‌ای برسیم و تمامی مساعی جمیله خود را در این زمینه به کار خواهیم گرفت.

ما در وزارت خارجه هیچ منبع آگاهی نداریم
خطیب‌زاده همچنین گفت: ما در وزارت خارجه هیچ منبع آگاهی نداریم و در وزارت خارجه مواضع ما صریح و نشان دار است. البته بازی‌های رسانه‌ای را خود اهالی رسانه‌ باید بپردازند. انتظار جدی ما از رسانه‌ها این است که همراه مردم باشند و هر چه دستورالعمل تیم مذاکراتی باشد ما در همان مسیر حرکت می‌کنیم. باید مدیریت انتظارات در حوزه هسته‌ای را دوستان داشته باشند که در فضای آرامش کار را جلو ببریم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره خبر منتشر شده مبنی بر توقیف یک کشتی حامل سلاح در دریای عرب و ادعای ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکایی‌ مبنی بر این‌که این کشتی متعلق به ایران بوده است، گفت: ایران تنها حضور دیپلماتیک در یمن دارد و این گزارش‌ها به هیچ تایید نمی‌‌شود.

اظهارات عراقچی مبنی بر آمادگی آمریکایی‌ها برای رفع بخش بزرگی از تحریم‌ها 
وی در پاسخ به سوالی درباره اظهارات عراقچی مبنی بر آمادگی آمریکایی‌ها برای رفع بخش بزرگی از تحریم‌ها و این‌که این کدام بخش از تحریم ها را شامل می‌شود؟ گفت: این سیالیت و جزییات اجازه نمی‌دهد در فضای عمومی وارد اعلان شویم چون گفت‌وگوها در حال جریان است و هر روز به نتیجه متفاوتی می‌رسد. آمریکا در چارچوب تعهداتش بخش عمده‌ای از آن چیزی که باید انجام دهد و ما قطعا لازم و ضروری و الزام آور برای آمریکا می‌دانیم قبول کرده و آنچه قبول نکرده گفته‌ایم آنهایی است که برای از بین برجام بوده است و فارغ از بخشی و گروهی و بخشی از اشخاص و برچسب‌های مختلف بوده و اختلافات جدی در این حوزه داریم و هم با کمیسیون در حال گفت‌وگو هستیم و هم تهران در حال بررسی این موضوع است گزارش‌ها در تهران بررسی و هر روز مواضع به اطلاع تیم مذاکراتی می‌رسد و آنها کارها را پیگیری می‌کنند

وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک
خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال دیگری درباره اسدالله اسدی دیپلمات بازداشت شده ایران در بلژیک گفت: بازداشت ایشان از همان ابتدا غیرقانونی و نقض کنوانسیون وین برای مصونیت‌های دیپلماتیک بود. حکم صادره دادگاه از نظر ما هیچ مشروعیتی ندارد و به رسمیت شناخته نمی‌شود. هر چه زودتر اسدی باید از حقوق دیپلماتیک خود برخوردار شود و اتفاق جدیدی نیفتاده و به جهت اینکه این حکم فاقد مشروعیت بوده اسدی و وکیلش اعتراضی به این حکم ندارد و دولت بلژیک موضع ایران را می‌داند

اظهارات ذوالنوری در خصوص فایل صوتی ظریف
خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره اظهارات ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در خصوص این‌که فایل صوتی ظریف باعث شده روسیه و چین هم پشت تیم مذاکره کننده ما را خراب و خالی کنند، نیز گفت: آقای ذوالنوری نظرات شخصی خود را بیان می‌کند و این نظرات زاویه جدی با آن‌چه در وین در جریان است، دارد.

سفر ظریف به امارات
وی درباره سفر ظریف به امارات نیز بیان کرد: با امارات روابط دیپلماتیک داریم و یکی از شرکای اصلی تجاری ما در منطقه است و در یک سال گذشته گفت‌وگوهای متعددی بین دو کشور برقرار بوده و سفر ظریف در دستورکار بوده و موقعی فضا مهیا شود این سفر را انجام خواهد داد.

وضعیت افغانستان
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی عنوان کرد: حضور چندین میلیون تبعه افغان در ایران و تلاش‌های ایران برای صلح و ثبات در افغانستان زمینه این است که کنشگر فعال باشیم از همه ظرفیت خود برای تسهیل گفت‌وگوهای بین الافغانی استفاده کردیم. هنوز تنها راه یک افغانستان با ثبات دائمی یک دولت فراگیر با خواست مردم افغانستان است.

خطیب‌زاده ادامه داد: نماینده ویژه ایران به طور دائم با مقامات افغانستان و دیگر کشورها در تماس است و امیدواریم از بحران دیگر در افغانستان با کمک گروه‌های افغانستانی جلوگیری کنیم.

تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی
سخنگوی وزارت خارجه درباره تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی اظهار داشت: با دقت در حال پیگیری اتفاقات در سرزمین‌های اشغالی هستیم.

ما برجام پلاس را نمی‌پذیریم
وی همچنین گفت: ما برجام پلاس را نمی‌پذیریم. این‌که دولت آمریکا در سیاست داخلی خود از چه مسیری رفع موثر تحریم‌ها را انجام می‌دهد موضوع ما نیست. موضوع ما این است که رفع موثر تحریم‌ها را ببینیم و راستی آزمایی کنیم و بعد ما اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهیم کرد.

مشکل اصلی در مذاکرات وین که مانع از رسیدن به توافق است
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی مبنی بر این‌که مشکل اصلی که در حال حاضر در مذاکرات وین است و مانع از رسیدن به توافق است، چیست؟ اظهار داشت: آمریکا باید تصمیمی را در واشنگتن بگیرد و یک تصمیم سیاسی است که دولت بایدن باید بگیرد که به برجام متعهد باشد یا از میراث تحریم‌های ترامپ دفاع کند. این تصمیم سیاسی است و منتظر هستیم دولت بایدن بگیرد و تعهد خود را اعلام کند. در حوزه‌های فنی چون باید دقیق باشیم گفت‌وگوها از سختی خاص خود برخوردار است. 

وی افزود: مسیر بسیار قابل توجهی در تفاهم و توافق برداشته شده و از نظر ما آن‌چه باقی مانده هم می‌تواند سهل یا سخت باشد. سخت خواهد بود اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را در واشنگتن نگیرد.

انتهای پیام/د

کلیه حقوق این وب سایت متعلق است به ایفانیوز