رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

50 درصد گونه‌های حیات وحش کشور در خوزستان است

15 اسفند ماه 1402

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان گفت: ۵۰ درصد گونه‌های حیات وحش کشور در استان خوزستان زیست می‌کنند.

به گزارش ایفانیوز، صبح امروز مراسم امضای تفاهم نامه‌های 3 جانبه در خصوص حفاظت مشارکتی گونه‌های در خطر انقراض، آهو، قرقاول، گوزن زرد ایرانی و تاسیس مرکز بازوحشی‌سازی حیات وحش در سالن شهدای محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

 

در این مراسم، داوود میرشکار، مدیرکل محیط زیست استان خوزستان اظهار کرد: شرکت‌های که امروز اینجا هستند، علاوه بر اینکه ارزش افزوده خود را برای کشور می‌آورند و در تولید و اشتغال نقش دارند، در عرصه حفاظت محیط زیست نیز حرکت کرده که این نشان از بلوغ فکری آنهاست.

 

وی ادامه داد: ما در خوزستان 40 درصد از پستانداران خشکی، 34 درصد ماهیان گل کشور را داریم. 50 درصد از گونه‌های حیات وحش کشور در استان خوزستان هستند که همه اینها باعث شده خوزستان 40 درصد تنوع بومی کشور را در خود جای دهد.

 

مدیرکل محیط زیست خوزستان گفت: ما 980 گونه گیاهی از 8000 گونه گیاهی کل کشور را در استان داریم که از آنها حفاظت محیط می‌کنیم.

 

میرشکار با بیان اینکه پلنگ، آهو قوچ و میش، شنگ، شاه روباه، افعی دم عنکبوتی، لاک‌پشت فراتی و گوزن زرد ازجمله گونه‌ها ارزشمند استان خوزستان هستند، تصریح کرد: در راستای برنامه پایش و حفاظت از حیات وحش، گوزن زرد، سمندر لرستانی، لاک‌پشت فراتی، پلنگ و خرس قهوه‌ای به شکل ویژه‌ای پایش و حفاظت می‌شوند.

 

وی افزود: ما در اداره کل محیط زیست استان، معرفی آهو به منطقه حفاظت شده دیمه و افزایش جمعیت آن از 20 به 200 راس را داشته‌ایم که موفقیت بزرگی است.

 

مدیرکل محیط زیست استان خوزستان درخصوص وضعیت پرندگان استان نیز گفت: متاسفانه روند نزولی را در جمعیت پرندگان آبزی و کنارآبزی داریم که یکی از دلایل اصلی آن عدم پرداخت حقابه و خشک شدن تالاب‌هاست.

 

انتهای پیام/