رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

وزیر نفت: تولید نفت در میادین خوزستان به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسید‌‌

20 اسفند ماه 1402

وزیر نفت با بیان اینکه تولید نفت در میادین خوزستان به ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسید، گفت: تولید نفت ایران ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد.

به گزارش ایفانیوز از اهواز، جواد اوجی عصر امروز‌در آیین افتتاح رسمی طرح توسعه میدان نفتی سپهر و جفیر که از طریق ویدئوکنفرانس و با حضور سیدابراهیم رئیسی در استان خوزستان برگزار شد، اظهار داشت: در آغاز به‌کار دولت سیزدهم برداشت روزانه نفت از میدان‌های نفتی در خوزستان یک میلیون و 700 هزار بشکه میلیون بشکه بود و امروز با همت کارکنان صنعت نفت این رقم به 2 میلیون و 700 هزار بشکه رسیده است.

 

وی افزود: در این دولت تاکنون 132 پروژه ناتمام به ارزش 28 میلیارد و 500 میلیون دلار تکمیل و 50 پروژه جدید به ارزش 48 میلیارد و 500 میلیون دلار طراحی شده و در حال اجراست.

 

وزیر نفت بیان کرد: در چند سالی که از عمر دولت سیزدهم می‌گذرد، تولید نفت 60 درصد، تولید روزانه گاز طبیعی 50 میلیون مترمکعب، ظرفیت پالایش نفت روزانه 210 هزار بشکه و ظرفیت پالایش گاز ایران روزانه 50 میلیون مترمکعب افزایش یافته است.

 

اوجی با اشاره به اینکه در آغاز به‌کار فعالیت دولت سیزدهم، تنها یک میلیون و 500 هزار مترمکعب گازهای همراه نفت جمع‌آوری می‌شد، اعلام کرد: این رقم هم‌اکنون به 17 میلیون  و 500 هزار مترمکعب رسیده است.

 

وی گفت: رشد اقتصادی بخش نفت گاز کشور براساس آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در سه ماه نخست، دوم و سوم امسال به ترتیب 19.8، 25.6 و 21.8 درصد اعلام شده است و پیش‌بینی می‌شود در سه ماه چهارم، این رشد همچنان بالای 20 درصد باشد، در عین حال قول می‌دهیم با همت کارکنان صنعت نفت این روند در سال 1403 هم ادامه یابد.

 

وزیر نفت با اشاره به میدان‌های مشترک در غرب کارون تصریح کرد: هم‌اکنون توسعه این میدان‌ها تعیین و تکلیف شده و از میدان‌های غرب کارون روزانه 450 هزار بشکه نفت و 130 میلیون فوت مکعب گاز در روز برداشت می‌شود که بخش اعظم آن از میدان‌های مشترک است.

 

اوجی با اشاره به بهره‌برداری از گام نخست طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با سرمایه‌گذاری 2 میلیارد دلاری در نیمه نخست سال 1403، گفت: با بهره‌برداری از این طرح روزانه 200 هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور اضافه خواهد شد.

 

وی با یادآوری اینکه پیشرفت فیزیکی طرح توسعه میدان‌های سپهر و جفیر در آغاز دولت سیزدهم 15 درصد بود، اظهار کرد: امروز گام نخست این طرح با ظرفیت برداشت روزانه 50 هزار بشکه با سرمایه‌گذاری 414 میلیون دلاری به بهره‌برداری می‌رسد و سال آینده رقم تولید در این میدان‌ها به 75 هزار بشکه خواهد رسید.

 

وزیر نفت با اشاره به مذاکرات با شرکت گسترش انرژی پاسارگاد برای توسعه میدان پارس شمالی و طرح‌های ال‌ان‌جی (گاز طبیعی مایع‌شده) کشور گفت: تلاش می‌کنیم ظرفیت تولید نفت و گاز کشور را افزایش دهیم.

 

در ادامه آیین بهره‌برداری رسمی از طرح توسعه میدان‌های سپهر و جفیر مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد با اشاره به تأکید دولت سیزدهم در ایجاد اقتصاد مقاومتی گفت: طرح توسعه میدان‌های نفتی سپهر و جفیر یکی از نمودهای بارز اقتصاد مقاومتی است.

 

وی توسعه پروژه‌های صنعت نفت و گاز را زمینه‌ساز اشتغال و ارزش افزوده بالا دانست و افزود: امروز نظام پولی و بانکی کشور می‌تواند با حمایت بخش خصوصی به توسعه پروژه‌های صنعت نفت کمکی شایان کند.

 

بر پایه این گزارش، سرمایه‌گذاری کلی در میدان‌های نفتی سپهر و جفیر بیش از 2 میلیارد و 800 میلیون دلار و در قالب الگوی تازه قراردادهای نفتی ایران بوده است و در مجموع با حفاری‌ 135 حلقه چاه تا انتهای تکمیل طرح مقدار کلی نفت قابل برداشت از این میدان‌ها به بیش از 540 میلیون بشکه می‌رسد.

 

مقدار تولید بیشینه در میدان‌های نفتی سپهر و جفیر  با اجرای کامل این قرارداد به روزانه 110 هزار بشکه می‌رسد.

 

 

انتهای پیام/