رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

طرح فولاد ورق عریض در شهرستان ایذه اجرایی می‌شود

20 اسفند ماه 1402

استاندار خوزستان با اشاره به طرح‌های اقتصادی پیشنهاد شده رئیس جمهور برای شهرستان ایذه، گفت: فولاد ورق عریض با کمک فولاد خوزستان و وزارت صنعت با ظرفیت یک میلیون تن در سال باید در شهرستان ایذه اجرا شود.

به گزارش ایفانیوز  از اهواز، علی اکبر حسینی محراب در تشریح اقدامات سفر رئیس جمهور به استان خوزستان، گفت: با افتتاح طرح کارخانه تخته فشرده پاک چوب در شهرهای شوش و کرخه که هر دو شهرهای مهم ما در شمال غربی استان هستند اشتغال بسیار خوبی ایجاد می‌شود.

 

بی‌نیازی از واردات با طرح کارخانه تخته فشرده پاک چوب

استاندار خوزستان افزود: این کارخانه بخشی از زنجیره تولید چوب است که در زیر مجموعه خود، شهرک مبلمان، تولید وسایل اداری، اُسانس گیری، و… را در دستور کار دارد که کارخانه اسانس‌گیری به تولید رسیده و می‌تواند در اشتغال و تولید و بی‌نیاز کردن از واردات چوب ام دی اف و کاغذ کشور را بی‌نیاز کند.

 

حسینی محراب درخصوص با چگونگی تامین مواد اولیه کارخانه، گفت: طبق مجوزی که از هئیت دولت گرفتیم مقرر شد به منظور زراعت چوب در 290 هزار هکتار برای چهار سال و در هر سال 75 هزار هکتار در استان برنامه‌ریزی کردیم.

 

وی بیان کرد: اراضی که برای زراعت چوب در نظر گرفته شده است، اغلب کانون گردوغبار و ریزگرد بوده‌اند، همچنین اراضی کنار دریاچه‌ها و رودخانه‌های استان هستند.

 

استاندار خوزستان با بیان اینکه زراعت چوب به کمک مردم و فارغ التحصیلان رشته‌های زراعت و کشاورزی انجام می‌شود، عنوان کرد: در حال حاضر 56 میلیون اصله نهال درمخازن نهالستان‌های سراسر استان برای کاشت درخت داریم که مقرر شده است در هر هکتار بین یک هزار تا یک هزارو 600 اصله درخت اکالیپوس کاشته شود.

 

حسینی محراب افزود: اگر بتوانیم طرح زراعت چوب را ظرف چهار سال اجرایی کنیم در واقع موفق شدیم هوای استان را بین چهار تا پنج درجه خنک کنیم.

 

وی عنوان کرد: زراعت چوب درآمد خوبی هم دارد و طبق بررسی‌های صورت گرفته سالانه هر هکتار زمین بین 500 میلیون تومان تا 4 میلیارد تومان برای کشاورزان درآمد داشته باشد.

 

حسینی با تاکید بر اینکه بخش زیادی از جوانان را می‌توانیم در طرح زراعت چوب مشغول به‌کار کنیم، بیان کرد: برای اجرای این طرح زمین‌های زیادی در نظر گرفته شده است که در بخش خرد در قالب زمین‌های کوچک بین پنج تا 10 هکتار و یژه گروه‌هایی که می‌توانند کنار هم کار کنند در نظر گرفتیم.

 

طرح 550 هزار هکتاری

 

استاندار خوزستان در رابطه با طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری، گفت: 300 هزار هکتار از این طرح در استان‌های خوزستان و ایلام اجرا شده و زهکشی‌ها، کانال‌های درجه یک و دو توسط وزارت نیرو و درجه سه و چهار توسط وزارت جهاد کشاورزی ساخته شده است.

 

حسینی محراب افزود: 250 هزار هکتار دیگری که باقی مانده در قانون بودجه 1402 مقرر شد اعتبارات آن از محل حق السهم دولت در کشت و صنعت نیشکر خوزستان در نظر گرفته شود.

 

وی گفت: همانطور که خوزستان در سال گذشته در تولید گندم اول شد با اجرای مرحله دوم طرح 550 هزار هکتاری می‌توانیم در سال آینده زراعی با این بهینه سازی آب و زمین که انجام شد به یک بهره برداری مضاعفی برسیم.

 

حسینی محراب به بیان اینکه اجرای طرح 550 هزار هکتاری در سطح استان تقسیم شده است، عنوان کرد: سهم مرکز و جنوب استان از این طرح بیشتر است که با توجه به برنامه‌ای که توسط مجلس مصوب شد قرار است  شمال استان و بخشی از مناطق جنوب که در طرح دیده نشده بود از این طرح نیز بهره‌مند شوند.

 

صرفه جویی یک سوم آب در طرح آبیاری زیرسطحی

 

استاندار خوزستان با اشاره به افتتاح طرح آبیاری زیرسطحی با حضور رئیس جمهور، گفت: این طرح به عنوان نمونه در 150  هکتار و در دو مرحله 1400  هکتاری و سپس3  هزار هکتاری اجرا می‌شود که اجرای آن سبب می‌شود در بیش از یک سوم آب صرفه‌جویی شود.

 

وی با بیان اینکه این طرح برای اولین بار در کشت و صنعت نیشکر کارون اجرا شد، عنوان کرد: امیدوار هستیم طرح آبیاری زیرسطحی در سراسر کشور اجرا شود، زیرا مدرنترین نوع آبیاری در دنیاست و فقط چند کشور از این تکنولوژی بهره می‌برند.

 

حسینی محراب افزود: اگر بتوانیم طرح آبیاری زیرسطحی را با توجه به کم بارشی بودن استان در حوزه کشاورزی گسترش بدهیم گام مهمی در ذخیره آب برداشته‌ایم، هزینه‌های اجرای این طرح زیاد است، اما با کارهایی که شرکت‌های دانش بنیان انجام دادند به یک سوم نرم بین المللی رساندند.

 

اشتغال‌زایی با طرح‌های بزرگ ایذه

 

استاندار خوزستان با اشاره به استقبال پرشور مردم ایذه از رئیس جمهور بیان کرد: بر جوانمردی و شرف مردم ایذه درود می‌فرستم و می‌گویم ایل بختیاری از مهمانوازی شما سپاسگذارم.

 

حسینی محراب گفت: باوجود تبلیغات گروه‌ها و شبکه‌های معاند مبنی بر اینکه مردم ایذه در مقابل نظام ایستاده‌اند اما این استقبال سبب شد هر چه دشمنان بافته بودند پنبه شود، به طوری که کاروان رئیس جمهور نتوانست میان استقبال بی‌نظیر مردم حرکت کند.

 

وی با بیان اینکه حل مساله آب شرب و کشاورزی در ایذه از مسائل اصلی ماست، عنوان کرد: طرح آبرسانی از مخزن دریاچه کارون 3 به طول 33 کیلومتر مانده که این خط هفت شهرستان از رامهرمز تا ایذه را در برمی‌گیرد.

 

استاندار خوزستان افزود: پیمانکار این پروژه قرارگاه خاتم است و طبق پیش بینی که صورت گرفته قرار است ظرف دو سال و اندی تکمیل شود اما طبق دستور رئیس جمهور بناست در مدت زمام کوتاه‌هتری انجام شود.

 

وی با اشاره به طرح‌های اقتصادی پیشنهاد شده رئیس جمهور برای شهرستان ایذه، گفت: فولاد ورق عریض با کمک فولاد خوزستان و وزارت صنعت با ظرفیت یک میلیون تن در سال باید در شهرستان ایذه اجرا شود.

 

حسینی محراب افزود: با توجه به وضعیت شهرستان ایذه که بین دو کارخانه‌های فولاد خوزستان و مبارکه اصفهان قرار دارد وزارت صنعت باید جلسات مربوط به این طرح را پیگیری و فرصت‌های اشتغال را فراهم کند.

 

استاندار خوزستان عنوان کرد: رئیس جمهور در سفر به شهرستان ایذه دستور احداث پتروپالایش با ظرفیت 50 هزار بشکه را داد تا به کمک مجموعه هلدینگ خلیج فارس اجرایی شود که این اقدام کمک بسیاری به حلقه‌های مفقوده اشتغال می‌کند.

 

رفع مشکلات فاضلاب شاید تا سال آینده

 

حسینی محراب درخصوص طرح جامع فاضلاب در اهواز، گفت: وزارت نیرو طرح فاضلاب شهرهای اهواز، آبادان و خرمشهر، و … را در دستور کار خود قرار داده و کارفرما خودِ وزارت نیرو است.

 

وی با تاکید بر لزوم بستن مجاری فاضلاب به رودخانه کارون، عنوان کرد:  با اجرایی شدن طرح پمپاژ فاضلاب کوی ملی راه در دو مرحله سه مجاری ورودی فاضلاب به رودخانه بسته شد که امیدواریم ظرف ماه‌های آینده سه مجاری دیگر بسته شود.

 

استاندار خوزستان با بیان اینکه اکثر مناطق اهواز برای اجرای پروژه فاضلاب لوله‌گذاری شده، افزود: 324  کیلومتر شبکه فاضلاب  در شرق اهواز لوله‌گذاری شده امیدواریم با وصل شبکه فاضلاب ملی راه که هم بتواند آب را برای فضای سبز و شرکت فولاد تصفیه کند مشکلات فاضلاب ما تا سال آینده حل شود.

 

وی در رابطه با اجرای طرح ملی مسکن در خوزستان، گفت: اداره کل راه و شهرسازی خوزستان نیز تعداد 54  هزار قطعه زمین را به منظور تقدیم به مردم و کمک به طرح جوانی جمعیت واگذار می‌کنند.

 

 

انتهای پیام/