رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

طرح زراعت چوب برای ۶۰۰ هزار نفر در خوزستان اشتغال‌زایی می‌کند

14 اسفند ماه 1402

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان، گفت: با اجرای طرح زراعت چوب نیاز ۲۰ شرکت صنایع چوبی تامین خواهد شد و ۶۰۰ هزار نفر در خوزستان اشتغال‌زایی دارد.

به گزارش ایفانیوز از اهواز، سید جمال موسویان، امروز در نشست با جمعی از خبرنگاران خوزستان که به مناسبت آغاز هفته منابع طبیعی در محل سالن جلسات این اداره کل برگزار شد، اظهار داشت: شعار این هفته، منابع طبیعی با مردم، همراه مردم و برای مردم است.

 

وی با اشاره به درختکاری در این هفته، افزود: درخت‌داری از درختکاری مهمتر است. باید جایی درخت بکاریم که بتوانیم آن را حفظ کنیم.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به دومین روز این هفته که به آبخیزداری اختصاص یافته گفت: آبخیزداری به دو حوزه آب و خاک تقسیم می شود. خیلی‌ها ممکن است بگویند آب از خاک مهمتر است، اما در واقعیت حفظ خاک مقدم بر آب است‌.

 

موسویان ادامه داد: عملیات‌های آبخیزداری در شهرهای شمالی استان باعث می شود علاوه بر هدر رفت آب از شسته شدن خاک و فرسایش آن جلوگیری شود.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان در ادامه به پروژه زراعت چوب در خوزستان اشاره کرد و افزود: زراعت چوب در گذشته نیز انجام می شد. در طرح کشوری کاشت یک میلیارد درخت، مقرر شده که 290 هزار هکتار زراعت چوب در استان صورت گیرد و عرصه‌های آن در استان مشخص شده است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با بیان اینکه این پروژه کاملا مردمی است، گفت: نهال را از خود مردمی که تولید نهال می‌کنند خریداری می‌کنیم و همان نهال اکالیپتوس را رایگان به مردمی که می‌خواهند زراعت چوب انجام دهند، تحویل می‌دهیم.

 

موسویان با بیان اینکه قرار است 320 میلیون درخت در استان کاشته شود، تصریح کرد: آنچه در برش اولیه برای خوزستان مشخص شد کاشت 105 میلیون درخت بود که در سفر دوم رئیس‌جمهور به خوزستان طرح زراعت چوب مصوب و ابلاغ شد.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان بیان کرد: برای زراعت چوب از آب‌های نامتعارف نیز می‌شود، استفاده کرد. 

 

وی تأکید کرد: این طرح در اراضی درجه 4 و 5 اراضی کشاورزی می‌تواند انجام شود. اولویت ما تامین امنیت غذایی است و اجازه نمی‌دهیم در اراضی درجه یک کشت چوب انجام شود.

 

موسویان درباره اشتغال‌زایی این طرح گفت: با اجرای این طرح نیاز 20 شرکت صنایع چوبی تامین خواهد شد و از نظر ما اشتغال‌زایی این طرح حدود 500 تا 600 هزار نفر است.

 

وی عنوان کرد: در ایران 11 استان زاگرس‌نشین داریم که با یک میلیون هکتار جنگل‌های بلوط سومین استان زاگرس‌نشین هستیم.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان در خصوص میزان بیابان‌های استان، گفت: حدود یک میلیون و 275 هزار هکتار مناطق بیابانی در خوزستان داریم که 350 هزار هکتار  آن کانون ریزگرد و 350 هزار هکتار آن تپه‌های ماسه‌ای روان است.

 

موسویان تاکید کرد: 34 درصد از پروژه‌های طرح کنترل عرصه‌های ریزگرد را توانستیم اجرا کنیم و نتایج آن را نیز در حال مشاهده هستیم و تاثیر خود را در استان گذاشته است.

 

وی با اشاره به مراتع وسیع خوزستان، عنوان کرد: 2.5 میلیون هکتار مرتع در خوزستان داریم که علاوه بر دامداران استان، دامداران حدود 10 استان دیگر نیز به این استان سرازیر می‌شوند و می‌توان گفت خوزستان قشلاق 10 استان دیگر است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان با اشاره به اهداف این اداره کل گفت: نخستین هدف حفظ آنچه داریم است، سپس احیا، توسعه و در نهایت بهره‌برداری را داریم. همه کارهایی که انجام می‌دهیم برای رسیدن به این اهداف است.

 

موسویان افزود: در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی تفاهم‌نامه ‌ایی با شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، مدیرکل محیط زیست و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر برای اجرای طرح بیابان‌زدایی 350 هزار هکتاری صورت گرفته که اعتبار آن 2 هزار و 150 میلیارد تومان است و در بازه زمانی 2 تا 3 سال انجام می‌شود.

 

وی در باره پروژه‌های آبخیزداری در خوزستان عنوان کرد: یک میلیون هکتار در حوزه آبخیزداری پروژه تعریف شده که بالغ بر 3500 میلیارد تومان اعتبار برای آن مصوب شده است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان ادامه داد: در این طرح 400 بند آبخیزداری کوچک و بزرگ پس از 3 سال احداث شده که از هدر رفت آب و خاک و همچنین وقوع سیل جلوگیری می‌کند.

 

موسویان تصریح کرد: زراعت چوب می‌تواند خوزستان را از بیکاری و مسائل محیط زیستی نجات دهد. 

 

 

انتهای پیام/735/