رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

سردار «هور»؛ نمایشگاهی در امتداد ایستادگی

17 اسفند ماه 1402

مسئول حوزه هنری انقلاب اسلامی خوزستان گفت: هدف اصلی نمایشگاه سردار «هور»، به تصویر کشیدن خط روایت‌های مرتبط با مقاومت و مبارزه مردم در موقعیت‌های مختلف است.

محمد شهباز در گفت و گو با ایفانیوز در اهواز با اشاره به  نمایشگاه سردار «هور» که در آستانه برگزاری دومین کنگره ملی 24 هزار شهید خوزستان، برپا شده است، گفت: هدف اصلی این نمایشگاه، بیان 17روایت هویتی مرتبط با استان خوزستان است. این روایت‌ها از زمان ورود امام رضا به خوزستان تا جنگ عراق و ایران، جهاد عشایر عرب، انقلاب اسلامی، اعتصاب کارکنان نفت و دفاع مقدس است. همچنین در این نمایشگاه، به حماسه مردم در مقابل گروه‌های تروریستی نیز اشاره می‌شود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه در این نمایشگاه، از انواع مختلف هنری از جمله تصاویر، نقاشی‌ها، کارهای حجمی و بازسازی‌ها استفاده شده است، افزود:  از طریق این قالب‌ها، تلاش شده است تا روایت‌های مختلفی از رویدادها به تصویر کشیده شود.

 

شهباز یادآور شد: در این نمایشگاه، هنرمندان در طول نمایشگاه با اجراهای پرفورمنس حضور داشته‌اند و خاطراتی به ویژه درباره دفاع مقدس، بازنمایی می‌کنند. همچنین بخشی از نمایشگاه به نمایشی جذاب و مشارکتی برای نوجوانان 13 ساله اختصاص داشته که آنها را با طول مسیر تا آزادسازی خرمشهر همراه می‌کند.

 

شهباز با بیان اینکه در شب دوم نمایشگاه، بیش از 30 هزار نفر از این رویداد بازدید کرده‌اند، افزود: با توجه به فرصت محدود برگزاری نمایشگاه، تلاش شده است تا از گروه‌های حرفه‌ای و معتبر در زمینه هنر و ادبیات استفاده شود.

 

وی اظهار امیدواری کرد که این نمایشگاه الگویی برای رویدادهای آینده باشد و ظرفیتی که در این رویداد ایجاد شده است، بهره‌برداری شود.

 

شهباز در خصوص اهمیت و اثربخشی این رویداد بیان کرد: حضور هنرمندان در این نمایشگاه، به ویژه در زمینه‌های نمایش، نقاشی، ادبیات تاریخ شفاهی و عکاسی، بسیار مفید و جذاب بوده و این نمایشگاه توانسته است با استفاده از ابتکارات خلاقانه، تجربه‌ای بی‌نظیر را برای مخاطبان ایجاد کند.

 

مسئول حوزه هنری انقلاب اسلامی  خوزستان تاکید کرد: هدف اصلی این نمایشگاه، به تصویر کشیدن خط روایت‌های مرتبط با مقاومت و مبارزه مردم در موقعیت‌های مختلف است.

 

شهباز با اشاره به فرمایشات رهبر معظم «خرمشهرها در پیش است» بیان کرد: در واقع نباید محدود باشیم به اتفاقاتی که رخ داده است؛  اگر نوجوانان ما در مسیرهای آینده با الگوگیری از نمادهایی که در این نمایشگاه و اتفاقاتی که کنگره رقم زده، ولو یک پله یا یک گام در ذهن‌شان به جلو بروند و فکر کنند که آنها هم می‌توانند تأثیرگذار باشند؛ ما آن موقع می‌توانیم بگوییم که پیام خود را رسانده‌ایم.

 

به گزارش ایفانیوز، نمایشگاه سردار «هور» متشکل از 10 غرفه هنری از جمله غرفه قهرمان خوزستان (تاریخ شفاهی)، غرفه عکاسان آفتاب، غرفه حسینیه هنر، غرفه هنرهای تجسمی، نشست‌های فرهنگی، غرفه کودک و نوجوان، اجرای گروه سرود زینبیون، اجرای گروه نمایش طاها، غرفه جهاد عشایر عرب و رادیو نمایش است که از سه شنبه 15 اسفند شروع شده و تا روز یکشنبه 21 اسفند ماه ادامه دارد.

 

 

انتهای پیام/