رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

رشد ۸ درصدی صادرات کالا از طریق بندر امام خمینی(ره) در سال جاری

30 بهمن ماه 1402

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: صادرات انواع کالا در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) از ۱۸ میلیون و ۲۳۰ هزار تن در سال ۱۴۰۱ به حدود ۲۰ میلیون تن در ۱۱ ماه اخیر رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد هشت درصدی داشته است.

به گزارش ایفانیوز از اهواز، ابوطالب گرایلو گفت: عملکرد تخلیه و بارگیری کالاهای معدنی و شیمیایی در این مجتمع بزرگ بندری طی 11 ماه اخیر، 9 میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 18 درصد رشد داشته است.

 

 

وی افزود: عملکرد تخلیه و بارگیری فرآورده‌های نفتی نیز در این بندر بزرگ تجاری به بیش از 18 میلیون و 500 هزار تن رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رشد 21 درصدی همراه بوده است.

 

 

مدیر کل بنادر و دریانوردی خوزستان گفت: ترانزیت کالاها از طریق این بندر از 950 هزار و 526 تن در سال 1401 به بیش از سه میلیون و 367 هزار تن در 11 ماهه سال جاری رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، 254 درصد رشد یافته است.

 

 

گرایلو افزود: تخلیه و بارگیری کالاهای نفتی و غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) در 11 ماه اخیر از مرز 42 میلیون و 500 هزار تن گذشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد افزایش داشته است.

 

 

وی گفت: کابوتاژ ( حمل کالا از گمرک یک کشور به گمرک دیگر در همان کشور از طریق مسیر دریایی، ریلی و جاده‌ای) نیز به عنوان یکی از رویه‌های گمرکی جاری در این بندر بزرگ تجاری از سه میلیون و 194 هزار تن در سال 1401 به بیش از سه میلیون و 500 هزار تن در 11 ماهه اخیر رسیده و هشت درصد افزایش یافته است.

 

 

به گزارش ایفانیوز،  بیش از 70 درصد واردات کالاهای اساسی کشور از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) انجام می‌شود؛ همچنین 90 درصد واردات برخی اقلام اساسی از طریق این بندر انجام می‌شود که در تامین امنیت غذایی کشور تاثیر مستقیمی دارد.

 

 

انتهای پیام/