رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

خط انتقال آب رامهرمز در محدوده باستانی جوبجی اجرا می‌شود، اما با نظارت میراث فرهنگی

25 بهمن ماه 1402

سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان از ادامه عملیات عمرانی پروژه آبرسانی دشت رامهرمز خبر داد و گفت: پروژه‌ طرح آبرسانی دشت رامهرمز که از محدوده‌ باستانی جوبجی عبور می‌کند و پیش از این متوقف شده بود، با نظارت کارشناس باستان شناسی به اجرا در خواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری ایفانیوز از اهواز، سیدمحسن حسینی  امروز در جمع خبرنگاران گفت: مطالعات و کاوش‌هایی که در اوایل دهه‌ 90 در مسیر خروجی سیفون انتقال آب جوبجی و در راستای پژوهش‌های پیشین محوطه جوبجی صورت گرفت؛ نشان داد که این بخش پاره‌ای مهم از محوطه تاریخی فرهنگی است که دارای آثار ارزشمندی به ویژه در شکل بقایای تدفین و گورستانی است.

 

حسینی افزود: در دهه 90 طرح آبرسانی دشت رامهرمز که بخشی از آن در محدوده‌ تاریخی جوبجی رامهرمز بود با ممانعت میراث فرهنگی متوقف شد. لذا با توجه به یافته‌های قبلی عرصه حریم محوطه‌ جوبجی تعیین شد.

 

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان گفت: پس از آن در قالب موافقت نامه‌ای میان سازمان آب و برق خوزستان و پژوهشگاه میراث فرهنگی از سال 1395 تا 1400 سه فصل کاوش گسترده و منظم برای سنجش سطح و غنای آثار موجود توسط تیم منتخب این پژوهشگاه طرح ریزی و اجرا شد.

 

وی افزود: به منظور تحقق طرح آبرسانی 12 هزار هکتاری از اراضی دشت رامهرمز در ساحل چپ رودخانه اعلا و عبور خط لوله پیشنهادی، قراردادی بین سازمان آب و برق خوزستان و پژوهشگاه میراث‌فرهنگی منعقد شده است. این قرارداد به منظور انجام کاوش‌های گسترده و منظم برای شناسایی آثار فرهنگی موجود در این مسیر و انتقال بقایای منقول به مخازن امن صورت گرفته است.

 

حسینی تصریح کرد: با بررسی نتایج این مطالعات، تایید صحت فرآیندها و پژوهش‌های میدانی از سوی شورای فنی طرح‌های عمرانی ممانعت میراث فرهنگی کشور برای کل این روند صادر و مقرر شد که طرح سازمان آب و برق خوزستان برای گذر از محدوده‌ مورد نظر با نظارت پیوسته کارشناس باستان شناسی با دقت کاملی به اجرا در آید.

 

این مسئول افزود: طی فرآیند مطالعات کاوش‌ها همه اقدامات لازم در راستای نجات بخشی آثار موجود انجام شد و مجوز شورای فنی معاونت میراث فرهنگی کشور و کارشناسان و ناظر باستان‌شناس به سازمان آب و برق خوزستان صادر شده تا نظارت دقیق‌تری بر روند عملیات این پروژه صورت بگیرد.

 

سرپرست معاونت میراث فرهنگی خوزستان بیان کرد: ادامه عملیات پروژه‌ طرح آبرسانی دشت رامهرمز به‌صورت فازبندی شده و تحت نظارت میراث فرهنگی انجام می‌شود. بدیهی است که در هر مرحله نتایج نظارت‌ها به دقت بررسی و در صورت نیاز تصمیمات متناسب اتخاذ می‌شود.

 

 

 

انتهای پیام/