رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

تشریح جزییات مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی در خوزستان

30 بهمن ماه 1402

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان جزییات مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی بنام طرح «فجرانه» را تشریح کرد.

به گزارش ایفانیوز از اهواز، مجتبی ظفری‌پور گفت: در مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیکی بنام طرح «فجرانه» که از 17 بهمن آغاز شده و تا اردیبهشت‌ سال آینده ادامه دارد، مبلغ اعتبار خرید 220 هزار تومان به ازای هر نفر برای دهک‌های یکم تا هفتم اختصاص یافته است.

وی افزود: در طرح جدید نسبت به مرحله قبل طرح کالابرگ الکترونیک میزان حمایت دولت از مبلغ ١٢� هزار تومان اعتبار تشویقی کالابرگی به ٢٢� هزار تومان افزایش یافته و شرط خرید ٢� � هزار تومانی نیز برای دریافت اعتبار خرید کالابرگی حذف شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان بیان کرد: در طرح فجرانه، 11 قلم کالای اساسی برای تامین حداقل کالری، پروتئین، ریزمغذی‌ها و ویتامین‌های لازم برای هر فرد منطبق با نظر انستیتو تغذیه ایران شامل شیر، پنیر، ماست، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن، ماکارونی، برنج، قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد قرمز با قیمت‌های مبنای سال 1401 انتخاب شده است و مابه التفاوت قیمت سبد مبنای سال 1401 با قیمت روز 1402 از محل یارانه جدید دولت تامین می‌شود.

ظفری پور، نرخ مصوب این اقلام را 743 هزار و 950 تومان عنوان کرد و با بیان اینکه، این 11 قلم به نرخ روز سال 1402 محاسبه می‌شوند، ادامه داد: در این طرح مبلغ 523 هزار و 500 تومان توسط شخص پرداخت می‌شود و مابه التفاوت آن یعنی 220 هزار و 450 تومان مابقی، از محل اعتبار کالابرگ محاسبه می‌شود.

وی خطاب به مردم و مشمولین مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک "فجرانه" ویژه دهک‌های اول تا هفتم، گفت: این طرح حداقل به مدت ٣ ماه اعتبار دارد و هر ماه تا هفدهم ماه بعد شارژ می‌شود و جای هیچگونه نگرانی نیست. به‌طور مثال مردم می‌توانند در ماه اول طرح تا ١٧ اسفند به مرور بر اساس نیاز عادی خانوار به اقلام سبد غذایی طرح مثل تخم مرغ، شیر، ماست، روغن، مرغ، ماکارونی، قند و شکر و....به فروشگاه‌های عضو طرح مراجعه و به نسبت مبالغ جدول طرح از مشوق یارانه‌ای به ازای هر نفر تا ٢٢� هزار تومان بهره‌مند شوند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با تاکید بر اینکه اصلا نیازی به عجله نیست و با هماهنگی به عمل آمده با دستگاه‌های ذیربط، اقلام طرح به میزان کافی وجود داشته و تا هفدهم ماه بعد فرصت خرید وجود دارد، عنوان کرد: این اعتبار خرید کالابرگی به یارانه نقدی خانوار ارتباطی نداشته و از ماه جاری براساس اعلام سازمان هدفمندی یارانه‌ها، یارانه دهک‌های اول تا سوم در ٢5 هر ماه و دهک چهارم تا نهم در سی‌ام ماه پرداخت می‌شود.

وی در ادامه از فروشگاه‌های عضو طرح خواست دقت داشته باشند که از هرگونه افزایش صوری وزن کالا و دریافت اعتبار کالابرگی بالاتر از میزان واقعی فروش و حذف پرداخت نقدی مشتریان یا ثبت فروش‌های صوری اقلام کالابرگی و جایگزین کردن کالاهای مختلف خارج از 11 گروه مجاز اعلام شده طرح خودداری کنند.

ظفری‌پور گفت: بازرسان ستاد کالابرگ الکترونیکی متشکل از دستگاه‌های عضو در سراسر استان مشغول رصد و پایش طرح هستند و به محض دریافت گزارش و صحت سنجی تخلف ضمن برخورد قانونی از طریق مراجع ذیصلاح، نسبت به قطع دسترسی فروشگاه به سامانه کالابرگ اقدام می‌شود.

وی یادآور شد: شرکت فارا مجری طرح شبکه ملی اعتبار و کالابرگ الکترونیکی با رصد هوشمند سامانه، در حال قطع دسترسی فروشگاه‌های دارای تخلف طرح به سامانه کالابرگ است که به آن‌ها تاکید می‌شود برای جلوگیری از تبعات بعدی از تراکنش‌های صوری یا فروش اقلام غیرمرتبط خودداری کنند.

 

 

انتهای پیام/