رفتن به محتوای اصلی
ایفانیوز

با مردم صادق باشید!

14 بهمن ماه 1402

امیر المومنین امام علی علیه السلام در ١۵ قرن پیش در نهج البلاغه حکمت ارزشمندی را فرموده اند که گویی برای جامعه امروز است. قَالَ عليه السلام «النَّاسُ أَعْدَاءُ مَا جَهِلُوا» مردم نسبت به چیزی که از آن بی اطلاع هستند، دشمنی میکنند. حکمت 163 نهج البلاغه


حکمتی در دوره ای که نه پست و تلگرافی بود نه اینترنتی و نه امکان برقراری تماس! و ایشان چه گوهربار تاکید می‌کنند مردم باید بدانند و اگر ندانند قطعا دشمنی میکنند!.
اما امروز در حالی این حکمت ارزشمند امام علی(ع) را مرور می‌کنیم که ابزار ارتباطات در بالاترین سطح وجود دارد و هر لحظه می‌توان با بدیهی ترین ابزار، رسانه ای را ایجاد کرد و مردم را از موضوعی مطلع کرد در واقع امروز برای اطلاع رسانی به مردم حتی میتوان هزینه ای نکرد و اخبار و اطلاعات مورد نیاز را به مردم منتقل کرد!.
اما بر خلاف این موضوع متاسفانه بعضا شاهد آن هستیم که در بخش هایی از ساختار مدیریتی و همچنین برخی نمایندگان مردم، کوچکترین اهمیت و توجه ای به لزوم اطلاع داشتن مردم داده نمی‌شود و با یک جمله عجیب که «من رسانه ای نیستم!» مردم را از حق دانستن محروم و خود و مجموعه تحت امرشان را نیز در معرض دشمنی مردم قرار می‌دهند!.
و اما جالبتر آنکه همین عده از اینکه مردم نسبت به عملکرد آنها گلایه و انتقاد دارند معترضند.
در مقابل اما برخی مدیران و حتی نمایندگان که اتفاقا خیلی هم بعضا رسانه ای هستند برای آنها سوال جدی است چرا پس با اینهمه اطلاع رسانی اما مردم همچنان نسبت به عملکرد آنها گلایه دارند!.
در پاسخ به این آقایان باید گفت امروز در علم «سواد رسانه ای» صاحب نظران معتقدند در عرصه نوین ارتباطات علاوه بر انعکاس اخبار و رویدادها، مخاطبان به شکل جدی آن اخبار و اطلاعات را در رفع نیازها و معضلات خود پیگیری می‌کند و در صورت عدم وجود آثار تاثیر گذاری، قطعا آن اخبار و اطلاعات را به عنوان دروغ و نه خبر تحلیل خواهند کرد!.
یعنی در واقع شهروندی که درب خانه خود می ایستد و بوی تعفن فاضلاب و همچنین قطعی مکرر آب یا برق را میبیند چگونه باید باور کند حرف فلان مسوول در خصوص حل معضلات آب و برق یا فاضلاب را !!؟ یا همچنین فردی که میبیند فلان شخصیت سیاسی که فریاد مبارزه با مفسدان را سر می‌دهد اما در خانه برخی افراد فاسد شناسنامه دار!، با استکان کمر باریک چای سرو می‌کند و یا در حمایت از این عده در پشت پرده گام برمی‌دارد چگونه باور کند فساد ستیزی این آقایان را!!؟.
یا فلان نماینده و فلان مدیر بومی! که مدعی حمایت از نیروهای بومی و عدالت گستری دارد اما در پشت پرده، جور دیگری عمل میکند و اتفاقا خود عامل بومی ستیزی است چگونه میخواهند مردم آنها را باور کنند!!؟
به صراحت باید خدمت این آقایان گفت امروز اگر میخواهید از گلایه ها و انتقادات به حق مردم در امان باشید باید به معنای کلمه بازگو کننده صادق مشکلات و پیگیر کننده حقیقی آنها باشید. صداقت راز اصلی کسب نظر و محبت مردم است با مردم صادقانه سخن بگویید و عمل کنید چرا که اطلاع یافتن افکار عمومی از واقعیت عیان و حتی پشت پرده در عصر تکنولوژی و ارتباطات بسیار بدیهی و آسان است!
و در پایان بار دیگر حدیث ارزشمند امیرالمومنین امام علی را هم برخی خود هم برای آقایان مسوول یاداوری میکنم: «النَّاسُ أَعْدَاءُ مَا جَهِلُوا»...

انتهای پیام/