رفتن به محتوای اصلی
شنیده ها
آرشیو
آخرین اخبار

«عماد افروغ» دار فانی را وداع گفت

25 فروردین 1402

«عماد افروغ» دار فانی را وداع گفت

عماد افروغ از فعالان سیاسی و تحلیل‌گران شاخص کشور سحرگاه امروز جمعه بعد از تحمل یک دوره بیماری درگذشت.

به گزارش ایفانیوز، عماد افروغ از فعالان سیاسی و تحلیل‌گران شاخص کشور بعد از تحمل یک دوره بیماری سحرگاه روز جمعه 25 فروردین 1402 در سن 67 سالگی دار فانی را وداع گفت.

دکتر عماد افروع همچنین از معتقدین و نظریه پردازان دفاع از ملت فلسطین و دفاع از قدس بود.

 وی در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی، نمایندگی مردم تهران و ریاست کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی را نیز برعهده داشت.

عماد افروغ

* زندگینامه

عماد افروغ متولد سال 1335 در شیراز، در سال 1355 برای تحصیل در رشته جامعه‌شناسی وارد دانشگاه سالفورد انگلستان شد. او در شهریور 1359 به دلیل برگزاری تظاهراتی علیه آمریکا در مقابل سفارتخانه این کشور که در اعتراض به برخورد پلیس آمریکا با دانشجویان مسلمان ایرانی برگزار شده بود، دستگیر و زندانی و سپس از انگلیس اخراج شد.

افروغ مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را  در سال 1365 از دانشگاه شیراز و مدرک دکترای خود را در سال  1376 از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد و در سال 1373نیز به عنوان دانشجوی نمونه کشور در مقطع دکتری شناخته شد.

مرحوم افروغ  از سال 1376 به مدت 6سال عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس بود و از سال 1382 به عنوان عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی فعالیتش را آغاز کرد و آخرین مسئولیت وی نیز مدیریت گروه علم و دین این پژوهشگاه بود.

از دیگر سوابق شغلی وی می‌توان به مدیر گروه اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری در سال های 72 و 73، مدیریت کتابخانه مرکزی دانشگاه تربیت مدرس در سال های 76 و 77، مسئولیت گروه سیاست داخلی کمیسیون داخلی، دفاعی و امنیتی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام در سالهای 77 تا 79، مدیریت گروه فرهنگ، هنر و تاریخ شبکه یک صدا و سیما در سالهای 80 تا 82، تدریس در دانشگاه‌های مختلف، دبیر و مسئول کمیته علمی همایشهای روشنفکری در ایران و موازین توسعه و ضد توسعه فرهنگی کلان‌شهر تهران اشاره کرد.

همچنین از وی آثار متعددی در حوزه جامعه‌شناسی، اندیشه، تمدن غرب و اسلام‌شناسی منتشر شده است که به طور مثال می‌توان به چالش‌های کنونی ایرانی، اسلام و جهانی شدن، رنسانس دیگر، ما و جهانی شدن، مناقشه حق و مصلحت و بن‌بست دانشجویی، محتواگرایی و تولید علم، گفتگو ابزار یا گفتمان و حقوق شهروندی و عدالت اشاره کرد.

افروغ که دارای دکترای جامعه‌شناسی و عضو هیات علمی دانشگاه بود، در سال‌های گذشته گفتگوهای متعددی با خبرگزاری تسنیم داشت که در ادامه می‌توانید برخی از این گفتگوها را بخوانید:

 

ایفانیوز درگذشت آقای افروغ را به خانواده گرامی ایشان و جامعه علمی و دانشگاهی کشور تسلیت عرض می‌کند.

انتهای پیام/

کلیه حقوق این وب سایت متعلق است به ایفانیوز